Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Formaţia germană Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a eliminat în sferturile competiţiei echipa engleză Manchester United, scor general 4-4, graţie golurilor mai multe marcate în deplasare, în ciuda eşecului de miercuri, scor 2-3 (1-3), de pe arena Old Trafford.

Golurile gazdelor au fost marcate de Gibson '3, Nani '7 şi '41, în vreme ce reuşitele oaspeţilor au fost semnate de Olici '43 şi Robben '74.

În minutul 50, fundaşul gazdelor Rafael a fost eliminat de pe teren pentru cumulul de cartonşe galbene.

În partida tur, Bayern Munchen câştigase cu scorul de 2-1.

Manchester United: 1 Van der Sar - 21. Rafael, 5. R. Ferdinand, 15. Vidici, 3. Evra - 24. Fletcher, 16. Carrick (9. Berbatov '80), 28. Gibson (11. Giggs '81) - 25. Valencia, 10. Rooney (22. O'Shea '55), 17. Nani. Antrenor: Alex Ferguson.

Bayern Munchen: 22. Butt - 21. Lahm, 5. Van Buyten, 6. Demichelis, 28. Badstuber - 10. Robben (8. Altintop '76), 17. Van Bommel, 31. Schweinsteiger, 7. Ribery - 25. Muller (33. Gomez '46), 11. Olici (23. Pranjici '85). Antrenor: Louis van Gaal.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Italia formată din Nicola Rizzoli (central) - Cristiano Copelli şi Luca Maggiani (asistenţi), Paolo Tagliavento (rezervă). Observatorii UEFA la acest joc au fost Robert Sterckx (Belgia) şi Nikolai Levnikov (Rusia).

În semifinalele competiţiei, Bayern Munchen va întâlni formaţia franceză Olympique Lyon.

Semifinalele Ligii Campionilor vor avea loc pe 20/21 aprilie (tur) şi 27/28 aprilie (retur).